Grupa Teatralna Proscenium
Zaprasza na wyjątkowy spektakl pod tytułem 

"Szukamy Stajenki... w Betlejemską Świętą Noc"

Spektakl oparty jest na 16 kolędach i pastorałkach Jacka Kaczmarskiego, z muzyką Zbigniewa Łapińskiego (11 kompozycji, skomponował Jacek Kaczmarski). Utwory te zostały zaprezentowane po raz pierwszy w 1994 roku w programie zatytułowanym „Szukamy Stajenki”. Osnowę dramaturgiczną spektaklu stanowi pastorałka „W Betlejemską Świętą Noc” - powstała w 1927 roku, której autorem jest Michał Dębiec, jeden z żołnierzy, zamordowanych w Katyniu.
„Szukamy Stajenki... w Betlejemską Święta Noc” to Bożonarodzeniowe przedstawienie, które jest połączeniem mądrej i refleksyjnej twórczości poetyckiej Jacka Kaczmarskiego z fragmentami pastorałki Michała Dębca. Głęboka wymowa tekstów Jacka Kaczmarskiego oraz znakomita muzyka Zbigniewa Łapińskiego w ciekawym opracowaniu i aranżacji Leonarda Kaczanowskiego, na długo zapadną w Państwa pamięci. Nasze przedstawienie sprawi, że Święta Bożego Narodzenia nabiorą głębszego znaczenia i na długo zostaną w Państwa sercach.
Spektakl ten będzie światową prapremierą przedstawienia  opartego na powyższych tekstach. 

Całkowity dochód z tego spektaklu przeznaczony jest na nowo-wybudowany kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Lombard.

Terminy spektakli:

Guerin College Preparatory High School
8001 W. Belmont Ave., River Grove, IL

    20 grudzień, 2008, sobota, godzina 19:00

    21 grudzień, 2008, niedziela, godzina 16:00

Driscoll Catholic High School
555 N. Lombard Rd, Addison, IL 60101

    27 grudzień, 2008, sobota, godzina 19:00
    28 grudzień, 2008, niedziela, godzina 16:00
      3 styczeń, 2009, sobota, godzina 15:00 (dodatkowy spektakl)
      3 styczeń, 2009, sobota, godzina 19:00
      4 styczeń 2009, niedziela, godzina 16:00

Parafia Św. Jacka
3636 W. Wolfram St.
Chicago, IL 60618

    31 styczeń, 2009, sobota, godzina 20:00

Jezuicki Ośrodek Milenijny
5835 W. Irving Park Rd.
Chicago, IL 60634

     1 luty, 2009, niedziela, godzina 16:00

Istnieje możliwość zorganizowania dodatkowych spektakli (np. dla szkół) w soboty o godzinie 11:00. Prosimy zaintersowane szkoły i instytucje o kontakt telefoniczny (773-415-9074) lub mailowy (piotr@teatrproscenium.com).

Cena biletu: $15 - dorośli, $10 - dzieci.

Bilety zbiorowe, dla szkół - $5

Recenzja premiery naszego spektaklu zamieszczona w świątecznym wydaniu Dziennika Związkowego

"...Kolejny – siódmy już – spektakl przygotowany przez Bogdana Łańko z grupą teatralną przy Misji Miłosierdzia Bożego w Lombard potwierdza tego aktora jako reżysera i scenarzystę. Pomysł do wystawienia bożonarodzeniowego „Szukamy Stajenki... w betlejemską świętą noc” zaczerpnięty został z dwóch źródeł: sztuki ludowej autorstwa Michała Dębca oraz kolęd i pastorałek poety Jacka Kaczmarskiego i kompozytora Zbigniewa Łapińskiego. Znakomita koncepcja przyniosła wspaniały rezultat.

Mimo niesprzyjającej pogody w sobotę 20 grudnia (opady śniegu i śliskie drogi) na sali Guerin College Preparatory High School w River Grove zebrała się grupa entuzjastów teatru i przyjaciół występujących. Można było znowu podziwiać pietyzm, z jakim została przygotowana przez Kasię Szcześniewską scenografia do przedstawienia, także kostiumy. Fantastycznym pomysłem było wykorzystanie płótna z graficznym zarysem miasteczka Betlejem do sceny z pałacu króla Heroda, dzięki czemu zaistniał teatr cieni i sceny rzezi niewiniątek, karawan pielgrzymów czy śmierci dopadającej Heroda nabrały jeszcze bardziej symbolicznego znaczenia.

Symbolizm zresztą zawładnął całkowicie tym spektaklem. Dzięki pięknym filozoficznym tekstom piosenek, mądrości dostrzeżonej w polskim ludzie – tu w pasterzach podhalańskich – wymiar jasełkowej formy dosięgnął wyżyn dramatu, chociaż przecież temat pełen jest radości i nadziei. Przepięknie usytuowana po lewej stronie sceny piramida archanioła i aniołów z pełgającymi płomykami świec, wyśpiewujących kolędy, nadała sztuce prawdziwie odświętnego nastroju. Świetne były baranki, brząkające dzwoneczkami, w które wcieliły się dzieci aktorów.

Proscenium, zrzeszające ponad trzydziestu wykonawców, ma swoich liderów. Bogdan Łańko ustawia tak każde przedstawienie, aby dać szansę każdemu zabłyśnięcia w roli prowadzącej. Tym razem decydowała umiejętność śpiewania i interpretowania utworów. Dlatego przepięknie zaprezentowała się Ania Stokłosa w roli Marii. Kołysanka do słów J. Kaczmarskiego w jej wykonaniu zabrzmiała lepiej niż niektóre nagrania znanych z anteny radiowej wykonawczyń. Wzruszająco prosto i prawdziwie.

Pozostali aktorzy-amatorzy również spisali się w swoich rolach znakomicie. Piotr J. Włodarczyk, Józef Szewczyk, Wojciech Zębala, Krzysztof Tylka, Marek Czyszczoń, Leszek Borek to nazwiska, które pojawiają się we wszystkich produkcjach tej grupy teatralnej. Stanowią jej trzon, a członkowie realizują swoje pasje i dzięki nim żyją na emigracji ciekawiej i pełniej. Pasje te realizuje także Bogdan Łańko, który dzięki doświadczeniu pracy zarówno z profesjonalistami jak i amatorami, mógłby zostać dyrektorem polonijnego teatru, gdyby taki kiedykolwiek powstał. Również Leonard Kaczanowski, który na potrzeby tego spektaklu opracował go muzycznie, porobił aranżacje i nagrania, poświęca się swoim muzycznym pasjom i profesjonalnym umiejętnościom. 

Piszę o pasjach i poświęceniu, gdyż żyć z tych produkcji nie sposób, i mimo sponsorów, którzy jakoś powoli przekonują się, że warto wspierać artystów i sztukę, ciągle są to imprezy niedochodowe, czasami ledwo starczające na wydatki związane z wystawieniem. A wydatki są spore, gdyż samo wypożyczenie sali kosztuje dwa tysiące dolarów, ile zatem trzeba sprzedać biletów po $15.00, żeby się zwróciło. I okazuje się, że administracja szkoły, która od lat weszła w harmonogram polonijnych występów, robi trudności w przeprowadzeniu próby generalnej. Na końcu sobotniego przedstawienia również nagle zgasły światła i widzowie przez moment siedzieli skonfundowani, co się dzieje. Prawdopodobnie dano do zrozumienia, że przekroczono limit czasu na wynajem.

Mimo tego niewielkiego potknięcia, wrażenia wyniesione z przedstawienia były bardzo pozytywne. Dobry to spektakl, mądry i wprowadzający w pełen nadziei świąteczny nastrój. Interesującym epizodem był fakt, że na widowni znalazła się wnuczka autora sztuki „ W betlejemską świętą noc”, nauczyciela i kierownika szkoły w Tłumaczu, odznaczonego krzyżem Virtuti Militari za udział w I wojnie światowej, zamordowanego w 1940 roku w Katyniu, Michała Dębca. Tą wnuczką jest żona znanego w Chicago muzyka Marcina Januszkiewicza, pani Grażyna Januszkiewicz.

Polecam ten spektakl, który będzie można obejrzeć w dniach 27 i 28 grudnia 2008 oraz 3 i 4 stycznia 2009 w Driscoll Catholic High School w Addison..."

Kilka zdjęć z przygotowań do spektaklu...